Stephen King – książę horrorów

Stephen King –  tego pisarza chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Amerykański twórca, jeden z najpoczytniejszych autorów świata, znany z powieści i opowiadań grozy. Ma w swoim dorobku mnóstwo bestsellerów, większość z nich na stałe zagościła w klasyce gatunków, takich jak horror i thriller. Znak rozpoznawczy – kilkaset tysięcy sprzedanych egzemplarzy, imponująca ilość ekranizacji dzieł.

Trochę o życiu

Stephen King urodził się 21 września 1947 roku w USA –  w Portland, mieście znajdującym się w stanie Maine. Wychowywany przez matkę wraz z adopcyjnym bratem, często odczuwał trudną sytuację finansową rodziny. W dzieciństwie był świadkiem tragicznego wypadku, kiedy jego przyjaciel zginął potrącony przez pociąg.

Początki zainteresowania pisarstwem

Już jako nastolatek podejmował pierwsze próby pisarskie, do czego zachęciła go matka, kupując synowi maszynę do pisania. Wyobraźnia młodego człowieka podsycana serią książek “Opowieści z krypty”. Jako student anglistyki na Uniwersytecie Maine tworzył felietony do studenckiej gazety. Już wtedy podejmował się pracy zarobkowej, przeważnie fizycznej, by móc opłacić naukę. Po uzyskaniu uprawnień zatrudnił się jako nauczyciel angielskiego, ale i ten zawód nie zapewniał stabilizacji materialnej przyszłemu pisarzowi, jego żonie i trójce dzieci. Publikował równolegle opowiadania, przeważnie w prasie dla mężczyzn.

Debiut literacki

Pierwszą powieścią, która wyszła spod pióra Stephena Kinga, jest “Carrie”. Jak wyjaśnia sam autor we wstępie, książka powstała za namową żony, która w trakcie choroby jednego z dzieci zażartowała, by mąż dla rozrywki wymyślił “jakiegoś potwora”. Nie mając nadziei na publikację, po wysłaniu powieści do wydawnictwa, Stephen King zapomniał na jakiś czas o swoim dziele. Tu wkroczyło przeznaczenie – przypomniało o sobie w postaci czeku z honorarium i umowy na wydanie “Carrie”. Powieść stała się niezwykle popularna, doczekała się kilku ekranizacji, w tym pierwszej w reżyserii Briana De Palmy z Johnem Travoltą i Sissy Spacek.

Król horrorów


Odtąd wszystko potoczyło się lawinowo. Każda kolejna pozycja napisana przez Stephena Kinga sprzedawała się w ogromnych nakładach, jego utwory zjednały mu rzesze wiernych czytelników i fanów. Bohaterowie stworzeni przez pisarza zyskali miano kultowych, a sam autor niezmienne króluje w kategorii książek grozy. Najsłynniejsze jego dzieła to “Lśnienie”, “Misery”, “To” czy “Smętarz dla zwierzaków”, ale wśród bibliografii znajdują się dziesiątki innych, niezwykle popularnych powieści i opowiadań Część z niech pisarz wydał pod pseudonimem Richard Bachman.

Stephen King do dziś niezmienne cieszy się uznaniem i popularnością. Ma na swoim koncie również publikacje non-fiction, m.in. “Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”.